Wyjazd Studyjny – PROADAPT

Home » Wizyty studyjne » Wyjazd Studyjny – PROADAPT
W sobotę 26 kwietnia 2025 realizowany był przez Fundację Natura Polska drugi wyjazd studyjny do Wrocławia w projekcie PROADAPT. Jego uczestnicy i uczestniczki (pochodzący głównie z powiatu żarskiego i Bautzen i Goerlitz) mogli zobaczyć dobre praktyki w adaptacji do zmian klimatu realizowane przez miasto Wrocław w ramach projektu Grow Green. W pierwszej kolejności polsko-niemiecka grupa (50 osób) zwiedziła Centrum Edukacji Ekologicznej o wodzie – Hydropolis a następnie odwiedziła dzielnicę Ołbin, gdzie stworzono szereg rozwiązań łagodzących zmiany klimatu takie jak ogrody deszczowe, zielone ściany, powierzchnie przepuszczalne, konstrukcje wierzbowe, zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej a także dodatkowe nasadzenia zieleni i wiele innych.

Głównym celem projektu PROADAPT – POGRANICZE PRZYJAZNE KLIMATOWI – Wspomaganie decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu, jest wspieranie pogranicza przyjaznego klimatowi poprzez przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom zmian klimatu oraz wspieranie adaptacji i mitygacji do zmian klimatu, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego. W ramach realizacji projektu partnerzy stworzą wspólnie platformę wspomagania decyzji dla samorządów lokalnych i mieszkańców pogranicza w zakresie adaptacji do zmian klimatu a także opracują analizy klimatyczne dla 11 powiatów obszaru wsparcia. Ponadto zostaną sporządzone 3 plany adaptacji do zmian klimatu dla wybranych gmin oraz powstanie opracowanie poświęcone odtworzeniu korytarzy ekologicznych. W projekcie zaplanowano realizację lokalnych działań adaptacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury. W ramach projektu powstanie również Sieć Kompetencji Klimatycznych składająca się z dwóch centrów wraz z pokazowymi działaniami adaptacyjnymi. Ponadto zaplanowano także rozbudowę lokalnego monitoringu klimatycznego, założenie farm wodnych i budowę ścieżki edukacyjnej.
Uzupełnieniem działań projektowych będą liczne szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne, pikniki i materiały edukacyjne. Działania te przyczynią się do podnoszenia świadomości

i promocji zachowań proekologicznych w celu wspomagania decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu.

Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 31.03.2027

Wartość projektu: 1 221 230,12 €, dofinansowanie z Unii Europejskiej (EFRR) 80 %

Przejdź do treści