Zajęcia rozpoczęły się od prac warsztatowych pod hasłem „Moja okolica – mapa zmian klimatu + prezentacja multimedialna”, gdzie zebrani uczestnicy mogli wykorzystując materiały naturalne np. glinę, mech i korę, wykonać mapę okolicy w 3D. Stworzona w ten sposób mapa ukazuje stan przyrody w najbliższej okolicy. Podczas omawiania mapy dowiedzieć się dlaczego obszary przyrodnicze są cenne, dlaczego bioróżnorodność jest ważna, jakie są zależności między gatunkami oraz jakie działania przyczyniają się do nasilenia zjawisk związanych ze zmianami klimatu tj. susza, burze, a jakie do utraty różnorodności gatunkowej w okolicy.
W kolejnej części warsztatów przeprowadzano eksperyment – zatrzymywanie wody w środowisku przez tereny biologicznie czynne (zielone). W części terenowej warsztatów dokonano oceny jakościowej wody za pomocą metody biologicznej a także zaaranżowano grę pn. „Odgłosy przyrody”. Podsumowaniem zajęć terenowych było użycie gry przyrodniczej opartej na zasadach MEMO – zapamiętywanie nazw poznanych gatunków bezkręgowców wodnych. Po przerwie zorganizowano grę planszową o zmianach klimatu, która wskazywała co możemy zrobić, aby ograniczyć nasz wpływ na postępujące zmiany klimatu.
Głównym celem projektu PROADAPT – POGRANICZE PRZYJAZNE KLIMATOWI – Wspomaganie decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu, jest wspieranie pogranicza przyjaznego klimatowi poprzez przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom zmian klimatu oraz wspieranie adaptacji i mitygacji do zmian klimatu, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego. W ramach realizacji projektu partnerzy stworzą wspólnie platformę wspomagania decyzji dla samorządów lokalnych i mieszkańców pogranicza w zakresie adaptacji do zmian klimatu a także opracują analizy klimatyczne dla 11 powiatów obszaru wsparcia. Ponadto zostaną sporządzone 3 plany adaptacji do zmian klimatu dla wybranych gmin oraz powstanie opracowanie poświęcone odtworzeniu korytarzy ekologicznych. W projekcie zaplanowano realizację lokalnych działań adaptacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury. W ramach projektu powstanie również Sieć Kompetencji Klimatycznych składająca się z dwóch centrów wraz z pokazowymi działaniami adaptacyjnymi. Ponadto zaplanowano także rozbudowę lokalnego monitoringu klimatycznego, założenie farm wodnych i budowę ścieżki edukacyjnej.
Uzupełnieniem działań projektowych będą liczne szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne, pikniki i materiały edukacyjne. Działania te przyczynią się do podnoszenia świadomości
i promocji zachowań proekologicznych w celu wspomagania decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu.
Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 31.03.2027
Wartość projektu: 1 221 230,12 €, dofinansowanie z Unii Europejskiej (EFRR) 80 %